Lower Your Cost OF Breakfast!

Share

bxp27886I buy oatmeal in bulk, I also buy bacon and eggs in bulk, I bake my own bread purchased from that’s right bulk ingredients, I buy almost all items for our kitchen in bulk this lowers the cost.

This makes breakfast about .40 per person vs regular shopping at : $1.90 per person multiply that out over say 300 days per year (You might get free breakfast a few days per year, at work or relatives,or via other means)

 

Recommended Reading

Share

Leave a Reply